• HISTÓRIA ŠKOLY

        Riaditelia školy za posledných 50 rokov
        Učitelia školy za posledných 50 rokov

        Korene školstva v Bošanoch

              Korene bošianskeho školstva siahajú pravdepodobne do 15. storočia, v prameňoch sa spomínajú náznaky existencie farskej školy v Bošanoch, písomný dôkaz však chýba. Prvá písomná zmienka o škole je z roku 1584, išlo o evanjelickú školu, v ktorej pôsobil Štefan Zlonicenus. V starých cirkevných školách sa vyučovalo prevažne v kostole, v byte farára, len zriedkavo v samostatnej škole. V roku 1798 bola postavená nová budova školy zo surovej tehly na kamennom základe so slamenou strechou. Navštevovalo ju 20 žiakov. Keď škola schátrala, vyučovalo sa 30 detí v jednom hoferskom dome. V roku 1877 bola otvorená nová škola na starom školskom pozemku. Za pomoci historika Erika Kližana z Oddelenia dokumentácie a archivácie SNM - Múzea Bojnice a zo starých kroník školy sa nám podarilo zmapovať niektoré historické momenty existencie školstva v Bošanoch. Najskôr sa spomína len cirkevná dvojtriedna škola. Neskôr Detská opatrovňa Veľké Bošany z 1. mája 1890. Z nej sa vytvorila dvojtriedna štátna škola. Obe školy - cirkevná aj štátna sídlili v jednej budove a vzájomne spolupracovali. V kronike štátnej školy z roku 1925 sa píše „...triedy sú pekne zariadené, moderné malé lavice pre dvoch žiakov, dvojitá tabuľa, umývadlo, pekné písacie stoly, zavedené elektrické svetlo do školy, chodba s peknými 30 obrazmi znázorňujúce živočíchov, ktoré daroval škole p. lekár Dr. Václav Šimák a všetko hlása, že sme v modernej škole.“

              Spočiatku chodilo do školy len veľmi málo detí a ich počet sa líšil aj ročným obdobím. O budovanie školstva sa zaslúžili Štefan Raško, štátny notár, Štefan Korec, starosta. Medzi prvými učiteľmi sa spomína František Matulay (1914), Július Matulay, Aloisia Regéczy, Gejza Regéczy, Jozef Mádr, Ján Valach, Johana Lissá. Historické pramene zmieňujú aj Štátnu meštiansku školu, ktorá bola zriadená v roku 1936, umiestnená iba v prenajatej budove, neskôr dočasne v prízemí kaštieľa v parku. Mala 5 tried, riaditeľom bol Alexander Ondrašík, učili v nej jeho manželka B. Ondrašíková a Ružena Kalusová. Ďalej sa spomínajú učitelia Szomolányiová, František Rejfek, Emil Vojtyla. Základné vzdelávanie po roku 1945 poskytovala štátna ľudová škola. Po roku 1948 bolo uzákonené jednotné základné vzdelávanie s povinnou deväťročnou školskou dochádzkou. S rastom počtu obyvateľov v obci rástol aj počet školopovinných detí. V roku 1950 chodilo do školy 698 žiakov, ktorí sa učili v 15 učebniach rozmiestnených na piatich miestach. Vznikla nevyhnutná potreba vybudovania novej školy.

        Výstavba novej budovy školy

              Slávnostný výkop bol v novembri 1959. Betonárske práce začali na jar 1960, stavba bola ukončená 21. augusta 1961. Realizovali ju Pozemné stavby n.p. Nitra. Práce viedol majster Štefan Fábik. V kronike sa píše: „Stavba novej školskej budovy bola prevedená vzorne, preto bola odmenená zlatou visačkou.“

              Za účasti všetkých žiakov, učiteľov a veľkého počtu obyvateľov bola škola 29. augusta 1961 v odpoludňajších hodinách slávnostne odovzdaná do užívania. Program pripravili učitelia základnej školy (vtedy ZDŠ). Stavbu odovzdal za realizátora pán Hrebíček predsedovi MNV pánovi Škvareninovi a ten ju následne odovzdal riaditeľovi školy Eugenovi Drinekovi. Pásku slávnostne prestrihla poslankyňa národného zhromaždenia pani Kraková.

              Škola v prvom roku svojej existencie mala 23 tried, 26 učiteľov a 829 žiakov. Tento počet žiakov bol v celej päťdesiatročnej histórii školy najvyšší. Ku škole boli pričlenené okolité obce - Nedanovce, Krásno, Baštín, Práznovce. Po otvorení školy sa postupne upravovalo jej okolie. Vysadila sa tráva, stromy a kvety pred školou. Športový areál za školou sa začal budovať v roku 1965. Počiatočné nadšenie jednotlivcov, najmä pána učiteľa Slopovského, dokázalo zainteresovať pre prácu aj ostatných. Veľký podiel na prácach majú aj žiaci školy, ktorí tu so svojimi učiteľmi odpracovali tisícky hodín. Výstavbu areálu podporili Koželužne Bošany, Vojenský útvar, JRD a športovci Bošian. Značné porozumenie pre túto prácu škola získala u väčšiny rodičov. Celkové náklady na výstavbu boli 50 tisíc korún, hodnota diela však bola až 360 tisíc korún. Športový areál bol slávnostne otvorený 1. júna 1968, kedy sa konala súťaž v ľahkej atletike - Memoriál Štefana Turčeka, tragicky zahynuvšieho aktívneho futbalistu. Škola aj obec patrili v čase otvorenia novej budovy školy do okresu Partizánske. Toto sa zmenilo počas školského roka 1960/61 a obec prešla do okresu Topoľčany. V školskom roku 1962/63 sa začal v škole nový spôsob vyučovania - experimentálna výučba v odborných učebniach. Učitelia boli na exkurzii v Dačiciach, kde tento systém už  rok fungoval. Do školy sa chodilo aj v sobotu. Od školského roku 1967/68 sa zaviedol jedenásťdenný vyučovací cyklus. Zaviedli sa párne voľné soboty. Došlo k redukcii učiva a k zníženiu počtu vyučovacích hodín. V roku 1989 bola otvorená budova školskej družiny, a tak sa v škole vyučovalo už len v jednej zmene. Dnes má škola 347 žiakov, 18 tried, 25 učiteľov. Hoci sa vnútorné zariadenie zmenilo už viackrát, budova školy sa nezmenila. Vznikli však nové odborné učebne, počítačové triedy, zmodernizovali sa všetky vnútorné priestory, vybudovalo sa multifunkčné ihrisko s umelým povrchom.

        Spomienka na oslavy 50. výročia v roku 2011

        Škola jubilantka

        Dňa 29. augusta 1961 bola slávnostne otvorená súčasná budova školy. Naša škola oslávila 50 rokov. Čože je to päťdesiatka? V historických súvislostiach, ak sa dívame na korene bošianskeho školstva, ktoré siahajú pravdepodobne do 15. storočia, je to naozaj zanedbateľný vek. Ale pre súčasníkov je to obdobie, ktoré významným spôsobom ovplyvnilo celé generácie ľudí v našom okolí, preto sme si ho s hrdosťou pripomenuli.

        50. výročie školy
        9.12.2011: Oslava 50. výročia školy sa vydarila. Začali sme slávnostným obedom súčasných zamestnancov a bývalých učiteľov, ktorých prišlo takmer 50. Mimoriadnu radosť sme mali z účasti najstaršieho učiteľa, ktorým bol 97-ročný pán učiteľ Križo. Oslava pokračovala galaprogramom v kultúrnom dome. Vystúpenia detí, videá, spoločný tanec učiteľov a žiakov zabodovali u všetkých.  Nakoniec záverečná recepcia bola príležitosťou pre skvelé občerstvenie, spomienky, rozhovory, stretnutia tých, ktorí sa nevideli desaťročia. Zaznamenali sme pozitívne ohlasy nielen čestných hostí, ktorými boli Martin Kríž (námestník Štátneho pedagogického ústavu), Peter Halák (predseda správnej rady Indícia - vzdelávanie učiteľov, expert na kvalitu škôl), Jozef Božik (podpredseda TSK, primátor mesta Partizánske), Pavol Horňan (vedúci Školského úradu v Partizánskom) ale aj bývalých učiteľov, zamestnancov, predstaviteľov obce, rodičov a ostatných. Ďakujeme všetkým sponzorom, obci, učiteľom, ktorí pripravovali program, výstavu,  vkusne vyzdobili priestory školy a  kultúrneho domu, žiakom za krásne vystúpenia. Poďakovanie patrí aj nepedagogickým zamestnacom, ktorí zorganizovali recepciu  a pomáhali s organizáciou. Všetci sa postarali o perfektný deň, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.

        Videá k 50. výročiu školy
        Videovinše 22 osobností v 4 súboroch happy1, happy2, happy3, happy4. Ďalšie videa použité v slávnostnom galaprograme: príhovor ministra, história školy, súčasnosť, úcta k zomrelým zamestnancom.

    • Prihlásenie

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje