• Jazykový lupienok 2024

• 10. 2. 2024
          • Po prvý raz sme sa na našej škole rozhodli zapojiť do súťaže v druhom cudzom jazyku Jazykový lupienok 2024.
            V nemeckom jazyku súťažili žiačky: Adelka Bočkayová, 8.A, Veronika Duranziová, 8.B a Janka Vlčková, 8.B, v ruskom jazyku: Emka Richtáriková, 8.A, Lujzička Bíla, 8.A, Tamarka Husárová, 8.B a Emka Ferenčíková, 8.B.
            Ich úlohou bolo vytvoriť jazykový herbár, ktorý obsahoval 3 vylisované rastliny. O každej rastline bolo treba v zvolenom cudzom jazyku napísať tri botanické informácie a o každej tiež zložiť tri veršíky. Úloha to vôbec nebola ľahká. Celý herbár bolo treba pekne výtvarne dotvoriť a doplniť kresbami.
            Prvý úspech nás potešil už v decembri, keď všetky naše dievčatá postúpili zo základného kola do celoslovenského finále. Na konci januára prišla skvelá správa, že všetky práce v nemeckom aj v ruskom jazyku sa v celoslovenskom kole umiestnili na krásnom 2. mieste.
            Milo nás však prekvapilo a potešilo, že v každej kategórii bolo udelené ešte jedno špeciálne ocenenie za najkrajší veršík. Obe získali naše žiačky. V kategórii v nemeckom jazyku ho získala Veronika Duranziová a v kategórii v ruskom jazyku ho získala Tamarka Husárová.
            Všetkým dievčatám srdečne gratulujeme!

• Najrýchlejší automechanik

• 8. 2. 2024
          • Sláva víťazom, česť porazeným. Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Týmto by sme mohli označiť dnešný priebeh súťaže v Partizánskom. Dňa 8.2.2024 na SOŠ J.A.Baťu súťažili naši deviataci s ďalšími deviatimi základnými školami z Trenčianskeho kraja. Prvou disciplínou bola mechanická zručnosť - vymeniť predné a zadné koleso auta správne a za čo najkratší čas, v druhej disciplíne museli riadiť auto na ovládanie po náročnej trase s rôznymi prekážkami a v poslednej disciplíne mali vedomostný kvíz o autách. Súťažili ako prví v poradí a to nebolo jednoduché. Napriek tomu preukázali svoje zručnosti a vedomosti. Nepochybne získali touto súťažou novú skúsenosť. Okrem toho stihli aj Mestskej televízii v Partizánskom poskytnúť rozhovor. Ďakujeme im za reprezentáciu našej školy.

• Deň periodickej tabuľky prvkov

• 8. 2. 2024
          • Periodická tabuľka chemických prvkov je tabulárna metóda, pomocou ktorej sa zobrazujú chemické prvky. Riadi sa periodickým zákonom, ktorý publikoval Dmitrij Ivanovič Mendelejev. Prvú periodickú tabuľku zverejnil vo februári roku 1869, niektoré prvky v nej však chýbali. Mendelejev správne usúdil, že chýbajúce prvky existujú, ale nie sú objavené. Vývoj mu dal neskôr za pravdu a postupne boli objavené všetky prvky a 7. februára 1863 bola publikovaná jedna z prvých periodických tabuliek a preto sa 7. február považuje za Deň periodickej tabuľky prvkov.

V rámci tohto dňa sa na našej škole uskutočnila chemická súťaž, do ktorej sa zapojilo 28 žiakov, ktorí súťažili v dvojiciach. Žiaci vypracovávali päť úloh, pri ktorých ukázali svoje výborné znalosti o chemických prvkoch. Na 1. mieste sa umiestnili Martin Grach a Mário Halmo z 9.B triedy, na 2. mieste skončili Janka a Lenka Vlčkové z 8.B triedy a 3. miesto získali Veronika Duranziová a Timea Kavečková z 8.B triedy. Deťom gratulujeme a prajeme im veľa ďalších úspechov.

Foto.

• Rodičia, šoféri, zvýšte ohľaduplnosť pred školou

• 8. 2. 2024
          • Vážení rodičia, ktorí vozíte deti do a zo školy autom!

Na základe požiadavky viacerých rodičov žiadame tých, ktorí svojim neohľaduplným spôsobom šoférovania, sťažujú a blokujú rannú premávku pred školou, aby to nerobili. Vystavujú chodcov aj ostatných šoférov riziku neželanej nehody.

Dovoľujeme si vás poprosiť, aby ste nechodili autom až ku škole, ale zastavili na Školskej ulici a po vyložení (respt. naložení) detí pokračovali v smere jazdy. Pohybujúce a otáčajúce sa autá pred školou sú veľkým bezpečnostným rizikom pre deti a rodičov - chodcov. Prosíme vás, rodičia - šoféri, pomôžte nám vytvoriť bezpečné prostredie pre všetky deti v okolí školy. Tiež vám navrhujeme zvážiť vozenie detí do a zo školy autom, ak to nie je nevyhnutné. Ranná chôdza do školy deťom len a len prospeje. Veľmi pekne vám ďakujeme za pochopenie.

• Bábkové divadlo u piatakov

• 6. 2. 2024
          • V 5. ročníku sme hodinu literatúry poňali netradične. Najprv sme sa naučili, aké druhy bábok existujú, a potom sme si vyrobili vlastné bábky. Vyskúšali sme si bábkoherectvo a vdýchli život našim bábkam. Rozprávali sme za ne a pohybovali sme nimi tak, ako to robia bábkoherci. Pani učiteľky s údivom sledovali, aké kreatívne bábkové divadlá sme si pripravili. Po každom predstavení sme si navzájom zatlieskali a pani učiteľky nám udelili pochvaly aj malé jednotky.

• Súťaž v časopise Maxík

• 5. 2. 2024
          • Žiaci 4.A sa zapojili do súťažných otázok v časopise Maxík. Prišla veľká obálka a v nej knižná odmena, časopisy,  diplom pre celú triedu, ale aj pre jednotlivcov. Veľmi sme sa potešili. V časopise č. 7 to bude aj uverejnené. Ďakujeme!