• Exkurzia do Bratislavy

• 28. 10. 2023
          • Piatkový upršaný deň si žiaci 8. ročníka spríjemnili exkurziou do Bratislavy. Navštívili zážitkové centrum vedy – Aurelium, kde si pozreli fascinujúcu laserovú šou a vyskúšali si, ako v praxi fungujú fyzikálne zákony. Ďalšia zastávka bola v Slovenskom národnom múzeu, v ktorom si pozreli zbierky kultúrneho dedičstva nielen z územia Slovenska, ale aj iných krajín s bohatou históriou. V čase, keď odchádzali z múzea, prebiehalo pred budovou kladenie vencov k sochám Tomáša Garyka Masaryka a Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti vzniku prvej ČSR. Ôsmaci tak mali možnosť vidieť naživo predsedu parlamentu SR, Petra Pellegriniho. Potom nasledovala exkurzia do Národnej rady Slovenskej republiky, kde ich privítala milá sprievodkyňa a zaujímavo im priblížila históriu tejto inštitúcie pri bustách jej zakladateľov. Pozreli si aj portréty predsedov parlamentu, zahraničné dary a umelecké diela Albína Brunovského. Počas celej exkurzie sa naši žiaci správali naozaj vzorne a pozorne počúvali. Po bohatom programe sa plní zážitkov a dobrej nálady vrátili do Bošian.

• Finančná gramotnosť - 6. ročník

• 27. 10. 2023
          • 31.  október, okrem toho, že si počas neho žiaci budú užívať jesenné prázdniny, je označovaný aj ako Svetový deň sporenia. So žiakmi 6. ročníka sme si preto už vopred naplánovali hodinu v rámci rozvoja finančnej gramotnosti, kde sme si hravou a zábavnou formou vyskúšali nakupovanie dennej spotreby, volili si vhodné produkty a zoznamovali sa s reálnymi cenami tovarov. Pracovali sme v skupinách s presným rozpočtom, prepočitavali sme rôzne sumy, prípadne porovnávali ceny u konkurencie. Niektorí si peniaze aj ušetrili, pričom sa naučili rozpoznávať to, ktoré veci sú pre život nevyhnutné a potrebné a ktoré iba chcú. Potešilo nás, že deti nakupovali väčšinou premyslene a snažili sa aj ušetriť. Niektorí si do košíka prihodili aj nejakú tú sladkosť navyše. FOTO

• Môj domáci miláčik

• 27. 10. 2023
          • Žiaci 6. ročníka zažili netradičné hodiny biológie. Mohli si na hodinu priniesť svojich domácich miláčikov. Kto ho nemohol priniesť, pripravil si o ňom projekt. Väčšina žiakov túto možnosť využila a priniesla svojim spolužiakom ukázať svoje domáce zvieratko priamo do triedy. Videli sme rôzne plemená psov, škrečka, morča, zajaca či mačku. Žiaci veľmi pekne prezentovali a na vlastné oči sme videli, akú lásku prežívajú ku svojim zvieratkám. FOTO

• Tríbečské múzeum Topoľčany

• 27. 10. 2023
          • „Nebojme sa strašidielok“ je názov tvorivej dielne, ktorej sa žiaci 3.B dňa 27. 10. 2023 zúčastnili. Aktívne sa zapojili do tvorby stridžích odznakov, sadrových tekvíc a papierových netopierov. V múzeu si prezreli stálu expozíciu „Prírodné vzácnosti okresu Topoľčany“. Súčasťou prehliadky boli aj 2 výstavy: Gotické opevnené stavby a Hrady – svedkovia dávnych čias. Prežili sme krásny, aj keď upršaný deň, plný zážitkov, nových poznatkov a skúseností. Fotky z tejto akcie môžete vidieť tu.

• Deň jablka u prvákov

• 27. 10. 2023
          • Aj naši prváci si užili pekný tematický deň – Deň jablka. Pani učiteľky pripravili veľa aktivít zameraných na jablká a ich veľký zdravotný význam pre človeka. Počítali, čítali, písali, kreslili, vystrihovali, spievali, riešili labyrint, namotávali vlnu do tvaru jablka, pochutnali si na čerstvých jablkách, sušených jablkách a koláčiku. Deti si užili príjemný deň. FOTO

• Strašidelné čítanie

• 26. 10. 2023
          • V utorok podvečer sa zišli žiaci 2.A,B a 4.A,B v škole na „ Strašidelnom čítaní.“ Pani učiteľky sa prezliekli do kostýmov, vyzdobili chodby a triedy rekvizitami a povyťahovali z regálov knihy, ktorých hlavnými hrdinami boli strašidlá. Deti prišli vyobliekané do pekných kostýmov. V úvode nasledovalo  spomínané čítanie kníh alebo príbehov. Čítalo sa len pri svetielku padajúcom na otvorenú knihu. Druháci si po prečítaní príbehu vyrábali duchov z papierových tanierov a štvrtáci svoju strašidelnú knihu, v ktorej museli vyriešiť rôzne úlohy. Za odmenu ich čakali samé maškrtky. Strašidelné čítanie sme ukončili prechádzkou okolo školy. Touto cestou sa chceme poďakovať šikovným a vďačným mamičkám za napečené sladké a slané koláčiky.

• Záložka do knihy

• 25. 10. 2023
          • Pri príležitosti Mesiaca školských knižníc bol vyhlásený 14. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov. Projekt je zameraný na podporu čítania. Žiaci ľubovoľnou výtvarnou technikou vytvárali záložky. Našou partnerskou školou v tomto roku je Základná škola vo Vitanovej. Dnes sme im spolu s materiálmi o našej obci odoslali vyše 160 záložiek. Žiaci si dali naozaj záležať, preto veríme, že nimi potešíme čitateľov vo Vitanovej. Tešíme sa na záložky od nich!

• Európsky týždeň športu

• 24. 10. 2023
          • Aj tento rok sme sa zapojili do projektu "európsky týždeň športu", ktorého témou je výstižné #BeActive - činorodosť, ktorá má nabádať k pohybu a zdravému životnému štýlu a to nielen v tento týdeň, ale aj po celý rok. Žiaci 1. stupňa našej školy a deti z ŠKD si v rámci tohto týždňa užili množstvo zábavy. Napríklad pohybové hry na hodine matematiky, vychádzku do prírody, zábavné súťaže a iné. Stále viac si uvedomujeme nespochybniteľný význam pohybu, fyzických aktivít nielen pre deti, ale aj pre všetkých ľudí. Veríme, že "európskym týždňom športu" naše aktivity nekončia a budeme aj naďalej vytvárať prostredie motivujúce deti k pohybovej aktivite.