• Piataci vo hvezdárni

• 7. 11. 2023
          • Zaujímavú hodinu geografie zažili dnes naši piataci vo Hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. V pohodlných kreslách planetária absolvovali virtuálnu vesmírnu misiu Voyager 1 a Voyager 2. Prostredníctvom vzrušujúcej virtuálnej projekcie mali možnosť preskúmať planéty Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, nazrieť pod povrch ich najväčších mesiacov, či vznášať sa medzi ľadovými úlomkami Saturnovho prstenca. Naučili sa vyhľadať na nočnej oblohe Severku, Malý a Veľký voz a ďalšie známe súhvezdia viditeľné z našej krajiny. V UFO sále si zopakovali informácie o zložení a fungovaní telies Slnečnej sústavy, aktívne odpovedali na otázky lektora a získali aj nové poznatky o pohybe našej planéty. Vzhľadom k oblačnému počasiu nebolo možné pozorovať Slnko priamo cez ďalekohľady a tak sa v tretej časti programu aspoň oboznámili s tým, čo všetko je možné skúmať na Slnku v podmienkach hvezdárne. Vo vstupných priestoroch hvezdárne sa postavili na planetárne váhy, aby zistili, akú hmotnosť by mali, ak by sa vážili na Slnku, na Mesiaci, či niektorej z planét Slnečnej sústavy. V závere exkurzie si žiaci zakúpili pohľadnice, magnetky a iné drobné predmety, ktoré im budú pripomínať dnešný príjemný deň a spokojní sa vrátili do Bošian.

• Okresné kolo futbalu mladších žiakov

• 2. 11. 2023
          • V mesiaci október naša škola organizovala skupinové okresné kolo futbalu, ktorého sa zúčastnili mladší ziači (5. a 6. ročník). Naším žiakom sa podarilo zo skupiny postúpiť  a dňa 13.10. 2023 sa zúčastnili finálového okresného kola, ktoré sa odohralo na základnej škole R. Jašíka. v Partizánskom. Z 13 zúčastnených škôl sme obsadili konečné 3. miesto. Postup na región si z pravidla vybojuje vždy len prvý tím, ktorým dúfame budeme budúci rok my. Výhercom gratulujeme a poďakovanie patrí našim žiakom za úspešnú a vzornú reprezentáciu školy.

• Okresné kolo stolného tenisu

• 2. 11. 2023
          • Dňa 27.10.2023 sa uskutočnilo okresné kolo stolného tenisu základných škol pre školský rok 2023/2024. S potešením Vám oznamujeme, že naši nadaní žiaci a žiačky vyhrali prvé miesto a postupujú do regionálneho kola. Našu školu reprezentovali tieto žiačky: Simona Ďurišová (7.A), Aysun Anabela Janeková (6.A), Vivien Murková (6.A) a Barbora Rusňáková (6. A) a títo žiaci: Jakub Minarovič (8.A), Andrej Breče (7.B), Adam Očovský (7.B) a Filip Grznár (7.B). Gratulujeme im ku krásnemu úspechu a držíme im palce v regionálnom kole.

• Október, mesiac úcty k starším

• 1. 11. 2023
          • Mesiac október je tradične mesiacom oslavy jesene života a pripomienkou úcty k všetkým starším ľuďom. Ani v tomto školskom roku deti z ŠKD nezabudli na svojich starých rodičov a pripravili si pre nich spolu krásny kultúrny program.

• Exkurzia do Bratislavy

• 28. 10. 2023
          • Piatkový upršaný deň si žiaci 8. ročníka spríjemnili exkurziou do Bratislavy. Navštívili zážitkové centrum vedy – Aurelium, kde si pozreli fascinujúcu laserovú šou a vyskúšali si, ako v praxi fungujú fyzikálne zákony. Ďalšia zastávka bola v Slovenskom národnom múzeu, v ktorom si pozreli zbierky kultúrneho dedičstva nielen z územia Slovenska, ale aj iných krajín s bohatou históriou. V čase, keď odchádzali z múzea, prebiehalo pred budovou kladenie vencov k sochám Tomáša Garyka Masaryka a Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti vzniku prvej ČSR. Ôsmaci tak mali možnosť vidieť naživo predsedu parlamentu SR, Petra Pellegriniho. Potom nasledovala exkurzia do Národnej rady Slovenskej republiky, kde ich privítala milá sprievodkyňa a zaujímavo im priblížila históriu tejto inštitúcie pri bustách jej zakladateľov. Pozreli si aj portréty predsedov parlamentu, zahraničné dary a umelecké diela Albína Brunovského. Počas celej exkurzie sa naši žiaci správali naozaj vzorne a pozorne počúvali. Po bohatom programe sa plní zážitkov a dobrej nálady vrátili do Bošian.

• Finančná gramotnosť - 6. ročník

• 27. 10. 2023
          • 31.  október, okrem toho, že si počas neho žiaci budú užívať jesenné prázdniny, je označovaný aj ako Svetový deň sporenia. So žiakmi 6. ročníka sme si preto už vopred naplánovali hodinu v rámci rozvoja finančnej gramotnosti, kde sme si hravou a zábavnou formou vyskúšali nakupovanie dennej spotreby, volili si vhodné produkty a zoznamovali sa s reálnymi cenami tovarov. Pracovali sme v skupinách s presným rozpočtom, prepočitavali sme rôzne sumy, prípadne porovnávali ceny u konkurencie. Niektorí si peniaze aj ušetrili, pričom sa naučili rozpoznávať to, ktoré veci sú pre život nevyhnutné a potrebné a ktoré iba chcú. Potešilo nás, že deti nakupovali väčšinou premyslene a snažili sa aj ušetriť. Niektorí si do košíka prihodili aj nejakú tú sladkosť navyše. FOTO

• Môj domáci miláčik

• 27. 10. 2023
          • Žiaci 6. ročníka zažili netradičné hodiny biológie. Mohli si na hodinu priniesť svojich domácich miláčikov. Kto ho nemohol priniesť, pripravil si o ňom projekt. Väčšina žiakov túto možnosť využila a priniesla svojim spolužiakom ukázať svoje domáce zvieratko priamo do triedy. Videli sme rôzne plemená psov, škrečka, morča, zajaca či mačku. Žiaci veľmi pekne prezentovali a na vlastné oči sme videli, akú lásku prežívajú ku svojim zvieratkám. FOTO

• Tríbečské múzeum Topoľčany

• 27. 10. 2023
          • „Nebojme sa strašidielok“ je názov tvorivej dielne, ktorej sa žiaci 3.B dňa 27. 10. 2023 zúčastnili. Aktívne sa zapojili do tvorby stridžích odznakov, sadrových tekvíc a papierových netopierov. V múzeu si prezreli stálu expozíciu „Prírodné vzácnosti okresu Topoľčany“. Súčasťou prehliadky boli aj 2 výstavy: Gotické opevnené stavby a Hrady – svedkovia dávnych čias. Prežili sme krásny, aj keď upršaný deň, plný zážitkov, nových poznatkov a skúseností. Fotky z tejto akcie môžete vidieť tu.