• Poslednýkrát...

• 30. 6. 2022
          • Dnes zazvonilo nielen poslednýkrát v tomto školskom roku, ale aj poslednýkrát po 4 rokoch spoločného života 4.A triedy. Z malých prváčikov vyrástli veľkí žiaci s chuťou a ochotou podeliť sa a pomáhať si navzájom. Rozlúčka bola dojemná, ale sú tu prázdniny! Preto Vám, milé deti, želám veľa krásnych a zaujímavých zážitkov a od septembra veľa trpezlivosti, snahy a usilovnosti. Navždy zostanete v mojich spomienkach.

• Exkurzia v Klube Modrý Horizont

• 30. 6. 2022
          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia v Klube Modrý Horizont.

Deň pred koncom školského roka sa žiaci 1.A vybrali na návštevu do Klubu Modrý Horizont. Je to klub, ktorý vytvoril jeno úžasné miesto pre milovníkov železnice. Videli sme staré cestovné lístky, železničiarske čapice, komplet zariadenie prednostovskej kancelárie, semafóry, výhybky, hlásky a telefóny, dreziny, rušne, historickú električku a mnoho mnoho ďalšieho. Pre veľký úspech detský mini vláčik jazdil skoro non stop a naši malí prváci si užili krásny deň na železnici. Všetkým z klubu prajeme veľa energie v ich práci a tešíme sa na ďalšiu návštevu.

• Projekty Kozmix Lab

• 29. 6. 2022
          • Portál Kozmix pripravil pre žiakov 1. stupňa 11 bádateľských projektov, z ktorých si naši tretiaci vybrali dva. Áčkari sa rozhodli preskúmať Rastliny ďalekých krajín, béčkarov zaujal projekt Aj zvieratá komunikujú. Pani učiteľky sa predtým zúčastnili sérií webinárov o projektovom vyučovaní.  A na čo sme hľadali odpovede?

Rastliny ďalekých krajín

Prečo v našich záhradách dokážeme vypestovať jablká, ale nie banány? Čo potrebujú na to, aby dozreli? Odkiaľ a ako sa dostanú až na náš stôl? V priebehu aktivít, ktoré žiaci robili pri svojej bádateľskej činnosti, získali odpovede na tieto otázky a mnoho ďalších.  Prvé, čo sa na ich bádateľskej ceste snažili pochopiť bol ekosystém, kde má každý organizmus svoje miesto. Žiaci boli rozdelení do tímov, ktoré postupne pracovali na zadaných úlohách. Skladali puzzle kontinentov, dozvedeli sa ako vzniká mapa sveta, pátrali po pôvode cudzokrajných rastlín hurmikaki, granátové jablko a iných. Potom sa každý tím  dohodol na výbere jednej rastliny, ktorú detailnejšie spoznávali. Mali možnosť využiť všetky dostupné zdroje. Mapu sveta naďalej využívali a prezentovali svojim spolužiakom, z ktorého kontinentu rastlina pôvodne pochádza. Rastliny tiež kreslili a dokonca niektorí vytvárali aj model rastliny. Na svojich rastlinách pracovali aj v domácom prostredí a prekvapili svojou šikovnosťou a krásnym spracovaním. Nastal Deň D, kedy prezentovali svoje práce pred ostatnými spolužiakmi a podelili sa o to, čo dokázali urobiť a zistiť. Foto 3.A

Aj zvieratá komunikujú

Je možné, že zvieratá niečo hovoria, aj keď im nerozumieme? Najprv sme sa zamýšľali nad tým, ako vedia ľudia aj bez slov vyjadriť svoje pocity. Deti zistili, ako komunikujú živočíchy, ako nám dajú najavo svoju spokojnosť alebo nespokojnosť. Oboznámili sa s jednoduchou výskumnou metódou - prieskumom, ktorý realizovali pomocou dotazníka mimo školy  a naučili sa analyzovať  jeho výsledky.  Tie potom zosumarizovali vo forme tabuliek. Na ich základe vytvorili plagát s pravidlami správneho zaobchádzania s domácimi zvieratami. Okrem toho vytvorili aj zopár krátkych videí o jednotlivých zvieratách a starostlivosti o ne. Ostatným deťom v triede ich sprístupnili prostredníctvom QR kódov. Všetky výstupy naložili na „zvierací vláčik“, pomocou ktorého jednotlivé tímy odprezentovali svoju prácu. Foto 3.B

Obidve triedy si svoju bádateľskú prácu postupne zaznamenávali do časového harmonogramu, ktorý ich viedol celým projektom. Aj tu mali možnosť vidieť, aké úlohy sa im už podarili splniť.

• Výlet 2.A a 2.B

• 29. 6. 2022
          • Dňa 27. 6. 2022 sa druháci vybrali na výlet. Najskôr navštívili Rajeckú Lesnú. Tam obdivovali najväčší drevený pohyblivý betlehem v Európe a osviežili sa vodou z prameňa Rajec. V Čičmanoch obdivovali chalúpky s presláveným ornamentom. Výlet pokračoval návštevou u majstra sklára v sklárskej dielni vo Valaskej Belej. Videli, ako sa sklo tvaruje a fúka na sklárskej píšťale, ako sa prifarbuje a zdobí. Nesmela chýbať návšteva reštaurácie, kde sa posilnili porciou hranoliek a osviežili citronádou. Deti sa z nových zážitkov tešili a výlet si užili. Nemôžu sa dočkať ďalšieho.

• 4.B - lúčili sme sa

• 28. 6. 2022
          • Štyri roky ubehli ako voda a nastal čas rozlúčiť sa. Niečo končí a pred nami sú nové výzvy a začiatky. Ďakujem deťom za čas pohody, kľudu, zábavy, sem tam nejaký stres, ktorý ku škole patrí a hlavne za ich dobré srdiečka. Verím, že nesklamú a budú i naďalej robiť radosť sebe, rodičom a ešte stále aj mne. Rodičom ďakujem za ústretovosť, porozumenie a príjemnú spoluprácu....DOVIDENIA!

• Prijatie úspešných žiakov u starostu obce

• 28. 6. 2022
          • Bolo nám cťou zúčastniť sa milej slávnosti na obecnom úrade, kde pán starosta odovzdal ocenenie najlepším žiakom a úspešným športovcom. Srdečne blahoželáme všetkým oceneným, ďakujeme rodičom a starým rodičom, ktorí sa slávnosti zúčastnili a potešili sa z úspechov svojich detí.

• Výtvarná súťaž "Lacove chrobáky"

• 27. 6. 2022
          • Po prvý raz sme sa zapojili do zaujímavej výtvarnej súťaže pod názvom "Lacove chrobáky", ktorú pre základné školy vyhlásil OZ Hravé hlavy. Boli sme veľmi milo prekvapení, koľko krásnych prác žiaci 2. stupňa na túto tému vytvorili. Na výkres formátu A3 bolo treba nakresliť chrobáka v jeho reálnej alebo fantazijnej podobe. Našu školu budú v súťaži reprezentovať výtvarné práce, ktorých autormi sú žiaci: Janka Vlčková, 6.B, Lenka Vlčková, 6.B, Timea Kavečková, 6.B, Ondrej Danko, 6.B, Tamara Husárová, 6.B a Yasmine Moussa, 8.B. Všetkým súťažiacim blahoželáme a držíme im palce.